Zeka testleri güvenilir sonuçlar veriyor mu?

 Zeka testi, IQ testi, zeka testi çöz

Bankaya gierken zeka testini otobüste çözdüm. Sorular zordu ama baya iyi bir sonuç alırım diye düşünüyorum. Otobüsün kalabalıklığı ve insanların konuşmaları olmasayda çok daha güzel bir sonuç alabilirdim. Iq testini çözmeyi seviyorum ve her ortamda çözerim. Zeka testleri konusunda kaynak arıyorum.

Birçoğumuzun küçük yaşlardan beri karşısına çıkan ve bir seri zeka oyunları ile zeka sorularından oluşan zeka testi, aslında tek bir kademe ile zekanızı belirlemesi mümkün olmayan ve kapsamlı olması gereken, uzmanlarca soruları hazırlanması gereken testlerdir.

Tek bir alanda zeka ölçmek doğru değil

İnternette kolaylıkla bulabileceğiniz zeka testlerinin çoğu aslında sizi sadece sözel ya da sadece sayısal alanda değerlendirmekte ve bu nedenle güvenilirliğini kaybetmektedir. Zeka düzeyini belirlemek için öncelikle hangi zeka türünde daha geliştiğinizin belirlenmesi ve bunun için zeka testlerinin çok kategorili ve çok katmanlı olması gerekmektedir.

Zeka testlerini ancak uzmanlar hazırlayabilir

Zeka testleri alanında uzman olan bilim adamlarınca bireysel ve size uygun olarak tasarlanmalıdır. Bir sayısal zeka testi ile farklı yaş, kültür ve eğitime sahip bireylerin değerlendirilmesi doğru değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir