Güneş fırtınası yaklaşıyor!

NOAA güneş fırtınasının gerçekleşeceği tarihlere dair tahminlerde bulunurken, fırtınanın en çok etkileyeceği bölgeleri dikkatli olmaları konusunda uyardı. Türkiye, fırtınadan etkilenecek mi?
Carrington Olayı olarak bilinen 1859 güneş fırtınası, solar döngü sırasında meydana gelen oldukça güçlü bir jeomanyetik güneş fırtınasının oluşumunu gözler önüne sermişti. 

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi(NOAA), dünyanın yakın bir gelecekte güneş fırtınasına maruz kalabileceğini belirtiyor.

Güneş fırtınası ne zaman gerçekleşecek?

NOAA’nın yaptığı araştırmalar sonucu ortaya çıkan veriler, dünyanın ne zaman güneş fırtınasına maruz kalacağına ışık tutuyor.
Avrupa merkezli ülkelerin ABD’ye oranla fırtınadan daha fazla etkilenebileceğini ifade eden NOAA, bölge yetkililerinin konuyla ilgili tedbirlerlerini almaları gerektiğini dile getirdi.

Güneş Sistemi Dışında İlk Su Bulutlarına Rastlandı!

NOAA yetkilisi Bob Rutledge; Dünya’nın yüzeyinde çeşitli değişiklikler meydana getirecek fırtına hakkındaki ilk veri alımlarını meydana getirdiklerini söyledi.

Dünya’nın iç magnetosferine odaklı olarak gerçekleşeceği belirlenen fırtınanın, güneş akışından yüklü parçacıkları gezegene aktaracağı ifade ediliyor.
Güneş Dinamikleri Gözlemevi‘nin de yardımı ile meydana getirilen modelin yapımı 20 yıl sürdüğünü belirtmekte fayda var.
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir