Gümrüklerde Telefon Dinleme

Yeni başlatılan bir uygulama ile artık gümrük bölgelerine telefon dinleme programı yetkisi veriliyor. Kanun tasarısı taslağında yer alan kaçakçılıkla mücadelede daha etkin olunabilmesi maddesine göre gümrük bölgelerine telefon dinleme yetkisi verildi.

Gümrük Müsteşarı Maksut Mete konu üzerine yaptığı açıklamada bu durumun tamamen kaçakçılıkla mücadele için uygulamaya alındığını bunu dışında herhangi bir amaç gütmediğini belirtti. Kaçakçılık olaylarının arttığı son zamanlarda önlem amaçlı alınan bu kararın sadece suçluları tespit edip yargıya iletmek olduğu öne sürüldü. Öncelikle konu ile ilgili teşkilat içerisinde Kaçakçılık ve İstihbarat Birimi kuruldu. Ardından ise telefon dinlemelerini kayda almak ve tespit etmek için bazı memurlara yasal dinleme yetkisi verildi.

Yasal ya da yasadışı telefon dinleme nin arttığı ülkemizde ilerleyen zamanlarda nelerle karşılaşırız bilinmez ama birçok kesimde bu konu ile çalışmaların başladığı güpegündüz ortada. Artık telefonla konuşmak eskilerde olduğu kadar rahat olmayacak gibi gözükürken, sanırım telefon konuşmalarında akıllarda hep bir şüphe yer alacak gibi.

Yakın zamanda telefonlar insanların özelini anlatabileceği bir platform olma yolundan giderek uzaklaşacağa benziyor. Dinleme cihazlarının ya da dinleme telefonlarının yoğunluk kazanmaya başladığı teknoloji çağında bu durumun önüne geçmek oldukça zor bir durum olacak gibi. Hatta teknolojinin bu denli yayılması ile yakında casus telefon ve bu telefonlara kurulan yazımlara bile gerek kalmayacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir