WhatsApp’ta Yeni Özellik

watsappFacebook’un sahibi olduğu söyleşi uygulaması, son zamanlarda uçtan uca şifreleme, açılır pencere üzerinden hızlı cevap, doküman yükleme aracı, Google Drive üzerinden sohbet yedekleme ve masaüstü uygulaması şeklinde özelliklere kavuşmuştu. Söz konusu listeye video görüşme olanakının dahil olması beklense de, önceliği başka bir özellik alıyor.

WhatsApp Android uygulaması için yayınlanan en son beta sürümü ise mesaja uzun süre basıldığında gerçekleştirilebilen aksiyonlara yenilerini ekliyor. Hali hazırda bir WhatsApp mesajının üstüne uzun süre basıldığında iletiı yıldızlamak, silmek, iletmek yada kopyalamak mümkün oluyor.

Beta versiyonla birlikte bu menüye eklenen cevap ikonuna benzeyen ok ise kullananların söz mevzusu iletiı alıntılamasını ve doğrudan bu mesaja yanıt verilmesini sağlıyor. Bu yeni araç Twitter’ın alıntılama özelliğine fazlasıyla benziyor.

WhatsApp’ın yeni aracına bire bir sohbetlerde fazla ihtiyaç duyulmayacaktır. Ancak kalabalık grup sohbetlerinde söz mevzusu özellikten çoğunlukla faydalanılması muhtemel gözüküyor.

Çok sayıda bildiriın biriktiği bir sohbeti geriden gelmiş olarak okuyan ve geride kalmış bir mesaja yanıt vermek isteyenler adına oldukca işe yarayacağı düşünülen alıntılama özelliğinin sohbetlerin konusunu yeniden eskiye döndürmeyi de kolaylaştırması bekleniyor.

Alıntılanan mesaja dokunulduğunda ise kullanıcılar söz mevzusu iletiın bulunduğu bölüme yönlendiriliyor.

Böylelikle iletiın hangi bağlam çerçevesinde anlamak da kolaylaşıyor.

«12345678910» ancak bu yöntem, arka arkaya seri halinde atılan mesajları alıntılama konusunda hemen hemen işe yaramıyor.

Alıntılama işlevi ilk etapta sadece tek bildiri için geçerli olacak olsa da, ilerleyen dönemde özelliğin geliştirilmesi ihtimali de seçenekler arasında içeriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir